Malatya Dil Okulu, YÖKDİL sınavına hazırlanan öğrencilere profesyonel dil eğitimi vermektedir. Malatya Dil Okulunda YÖKDİL sınavı amacına uygun olarak kursiyerlerine İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça konularında uzmanlık dil eğitimi uzman kadrosu ile vermektedir. Kurslarımız tamamen sınavda başarılı olma hedefi ile hareket etmektedir.

YÖKDİL SINAVLARININ TEMEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı kısaca YÖKDİL lisans eğitim sonrası, fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık gibi kendi akademik alanlarında yabancı dil seviyelerini belirleyen bir yabancı dil seviye sınavdır. YÖKDİL İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça dillerinde yapılmaktadır.

Benzer gözüken YDS- e-YDS sınavları arasında temel fark, diğerleri gibi genel bir dil seviye sınavı olmayıp uzmanlık alanlarına yönelik yapılmasıdır. Akademik dil seviyesine yöneliktir. Yüksek lisans, doktora veya akademik seviye yükselmelerinde gerekli seviyenin tespit edilmesine yönelik olup belli bir puan barajını geçmek gerekmektedir.

YÖKDİL Sınavlarını, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordine eder ve Anadolu Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenir.

YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi
ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile organize edilip yürütülmektedir.  Sorular Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanmakta ve sınavın yapılmasını Anadolu Üniversitesi gerçekleştirir.

YÖKDİL sınavları yılda 2 veya 3 kez yapılmaktadır. Sınavlara girme sayısında katılımcılar açısından bir sınırlama yoktur.   YÖKDİL sınavları için başvuruları internet üzerinden  “yokdil.yok.gov.tr”  adresine önceden açıklanmış süreleri içinde yapılmalıdır. Sınav harç ücreti 100 TL olarak belirlenmiştir.

Bu sınava Yüksek lisans ve doktora girişleri sınavları başvuruları, Doçentlik sınav başvuruları, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirmenlik gibi öğretim elemanı başvurularında gereklidir ve belirlenmiş bir puan barajının aşılması zorunludur.  Bazı alanlarda bu baraj puanı değişiklik gösterebilir ama Doktora eğitimi ve Doçentlik başvurusu için YÖKDİL sınavından en az 55 puan alınması gerekmektedir.  YÖKDİL sınavlarında alınan puanlar 5 yıl süre ile geçerlidir. 5yıl içinde kullanılmaz ise yeniden sınava girilmesi gerekmektedir. Doçentlik başvurularında bir zaman sınırlaması yoktur.

YÖKDİL sınavlarının YDS denkliği ile denkliği vardır ancak TEOFL, IELTS ve PTE sınavları ile denkliği yoktur.

Malatya Dil Okulu’na kayıt yaptırarak YÖKDİL sınavlarına uygun fiyatlı paket programlarımızdan yararlanabilir ve başarılı olabilirsiniz.